حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

معرفی هورمون شادی در بدن و راه‌های تحریک آن

هورمون شادی

شاید برای شما نیز این سؤال پیش آمده باشد که هورمون شادی از کجا و چگونه ترشح می‌شود؟ این هورمون از هیپوتالاموس ترشح می‌شود. تمام احساساتی که ما انسان‌های تجربه می‌کنیم نتیجه واکنش‌های شیمیایی است که در بدن ما رخ می‌دهد. هر کدام از هورمون‌هایی که در بدن ما ترشح می‌شود وظایف خاصی را برعهده دارند. نتیجه ترشح این هورمون‌ها دو حالت دارد: یا احساس ما را بد می‌کنند یا احساس ما را خوب می‌کنند.

هورمون‌های شادی در بدن کدامند؟

تمام اتفاقاتی که در بدن ما رخ می‌دهد: سلامتی و بیماری، رفتار، ظاهر و … همگی نتیجه فعالیت‌های هورمون‌ها هستند. همه هورمون‌ها در بدن، متابولیسم آن را تنظیم می‌کنند. اگر ما آگاهانه قصد داشته باشیم که کنترل فعالیت این هورمون‌‌ها را برعهده بگیریم می‌توانیم از یک زندگی سالم بهره‌مند شویم.

در ادامه به معرفی چند هورمون شادی در بدن می‌پردازیم که تحریک آن‌ها موجب احساس خوب و شادی در انسان می‌شود.

ترشح دوپامین در مغز

دوپامین مغز؛ عامل اصلی حرکت و انگیزه

دوپامین یک پیام‌رسان بسیار مهم در مغز است که عملکرد‌های آن بر انگیزه، حافظه و تنظیم حرکات بدن تأثیر می‌گذارد. زمانی که این هورمون شادی در بدن به مقدار زیادی ترشح می‌شود، حس رضایت و لذت از به دست آوردن پاداش ساخته می‌شود. از طرفی دیگر، اگر میزان دوپامین مغز کاهش پیدا کند میزان انگیزه و شور و اشتیاق فرد نیز کاهش پیدا می‌کند.

راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید دوپامین مغز را افزایش دهید. رژیم غذایی که با پروتئین زیاد همراه باشد باعث افزایش دوپامین خواهد شد. چرا که پروتئین‌ها دارای آمینو اسید هستند که یکی از آن‌ها تیروزین است و نقش مهمی نیز در تولید دوپامین دارد.

از جمله روش‌های دیگر برای ترشح هورمون شادی در بدن و افزایش دوپامین مصرف کمترین چربی ممکن، ورزش کردن، خواب کافی، گوش دادن به موسیقی‌های خوب، مدیتیشن، استفاده از مکمل رژیمی، استفاده از نور خورشید همگی دوپامین مغز را افزایش می‌دهند و باعث ایجاد انگیزه و احساس شادی در فرد می‌شوند.

سروتین: هورمون شادی بخش

سروتین که یک هورمون شادی محسوب می‌شود از هیپوتالاموس ترشح می‌شود و به هورمون شادی نیز معروف است. این هورمون کیفیت خواب ما را تعیین می‌کند و فعالیت درست آن باعث آرامش ما می‌شود. یکی از طبیعی‌ترین و مؤثرترین راه‌‌هایی که می‌توان با استفاده از آن سطح این ماده را در بدن افزایش دهد ورزش کردن روزانه است. همچنین غذاهایی که کربوهیدرات دارند، خواب کافی داشتن، ویتامین ب، خوردن انواع مغزها و جوانه‌ها همگی هورمون سروتین را تحریک می‌کنند.

استروژن (Estrogen)

استروژن هورمونی است در بدن که به شکل‌گیری سروتونین کمک می‌کند. فعالیت این هورمون کنترل اضطراب را بر عهده دارد. این هورمون در خانم‌ها با شروع یائسگی کاهش پیدا می‌کند. عوامل دیگری که در سبک زندگی و شخصیت انسان‌ها تأثیر گذار هستند مانند: مصرف دخانیان و یا ورزش شدید و سخت باعث کاهش این هورمون شادی در بدن می‌شوند. این هورمون در زمان پیری اگر تعادل نداشته باشد باعث تأثیر خلق و خوی رفتار در فرد می‌شود.

اندروفین هورمونی ضد درد

هورمون اندروفین یک نوع هورمون شادی بخش است که مانع از درد و اضطراب می‌شود و به عنوان آرامبخش عمل می‌کند. این هورمون از غده‌های مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می‌شود. تعادل و فعالیت خوب این هورمون باعث می‌شود شما احساس خوبی در زندگی نسبت به خودتان و همه چیز داشته باشید. ورزش کردن و پیاده‌روی کردن به ترشح این هورمون کمک می‌کنند.

هورمون‌های شادی

استروژن

استروژن یک هورمون جنسی زنانه است که از غده‌های جنسی ترشح می‌شوند. استروژن ضد استرس است و رفتار و خلق و خوی فرد را متعادل و ثابت نگه می‌دارد. ورزش کردن و سیگار کشیدن دو عاملی هستند ک فعالیت این هورمون را کنترل می‌کنند. همچنین استفاده از مواد غذایی مختلف باعث می‌شود سطح استروژن در بدن شما افزایش پیدا کند.

کلیدواژه : هورمون
حامد امیری
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X