حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

راهکارهایی برای ثبات وزن پس از کاهش

تثبیت ثبات وزن

یکی از چالش‌های بسیاری از افراد این است که پس از یک رژیم غذایی و کاهش وزن، بازگشت آن را تجربه می‌کنند. در بین افرادی که با اضافه وزن خود مقابله می‌کنند، تعداد بسیار کمی از آن‌ها در کاهش وزن و رژیم ثبات وزن خود موفق می‌شوند. اگر شما هم این موضوع را تجربه ‌کرده‌اید و واقعاً از آن خسته‌ شده‌اید، جای هیچ نگرانی نیست. چرا که روش‌های ثابت شده‌ای وجود دارد که به ثابت نگه داشتن وزن شما پس از رژیم غذایی کمک می‌کند. اما قبل از آن بهتر به بررسی دلایل بازگشت وزن بپردازیم تا ذهنمان بازتر شود.

دلایل بازگشت وزن

ریشه بازگشت وزن به حالت اولیه خود به نحوه سوخت و ساز بدن برمی‌گردد. با کاهش وزن سوخت و ساز بدن نیز کم می‌شود. در این شرایط بدن از خود مقاومت نشان می‌دهد چرا که قبلاً با وزن بالا راحت بوده است.

یکی دیگر از دلایل بازگشت وزن به حالت قبلی خود، واکنش هورمون‌های بدن می‌باشد. زمان تغییر و کاهش وزن هورمون‌ها نیز تغییر می‌کنند. به همین دلیل پس از کاهش وزن هورمون‌ها نیز از خود واکنش نشان می‌دهند و در این میان مغز سیگنال‌هایی را دریافت می‌کند تا گرلین یا همان هورمون گرسنگی بیشتری تولید شود. این باعث می‌شود شما در این لحظات احساس گرسنگی کنید و غذای بیشتری بخورید.

اگر برنامه‌ای که برای کاهش وزن داشته‌اید محدودکننده و همراه با تمرینات سخت بوده باشد احتمال اینکه وزن شما بازگردد بسیار زیاد است. اصولی‌ترین راه برای تثبیت وزن و رژیم ثبات وزن باید برنامه‌ای داشته باشید که به عنوان بخشی از سبک همیشگی زندگی شما باشد. یعنی رژیم غذایی‌تان جزئی از شخصیت و زندگی شما باشد. به دنبال رژیم‌های غذایی و تمرینات کاهش وزن سنگین و طاقت‌فرسا نباشید حتی اگر وزن بسیار بالایی دارید. از تغییرات کوچک شرو کنید و سپس آهسته و پیوسته این مسیر را ادامه دهید.

به یاد داشته باشید برای کاهش وزن اصولی شما باید یک مسیر درست و صحیح را شروع کرده و ادامه دهید. فرض کنید که می‌خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرد. مسلماً شما یک شبه مسلط نخواهید شد و باید آرام آرام مهارت‌های شنیداری و گفتاری خود را افزایش دهید. به ثبات رسیدن وزن و رژیم ثبات وزن نیز به همین شکل است. شما باید اصولی و با یک برنامه سبک شروع کرده و این مسیر را ادامه دهید و به دنبال یک شبه کاهش وزن خود نباشید!

افزایش وزن ثبات وزن

راهکارهای نگه داشتن وزن بعد از رژیم

حال که دلایل نداشتن ثبات وزن پس از کاهش وزن را متوجه شدیم، این سؤال هم ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید که چه راهکارهایی برای ثبات وزن وجود دارد؟ و بعد از کاهش وزن چه کارهایی را انجام دهیم تا وزن بدن ما مجدداً افزایش پیدا نکند؟ در این قسمت راهکارهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که کمک می‌کند رژیم ثبات وزن داشته باشید.

از رژیم‌های غذایی افراطی دوری کنید

اولین گام برای کاهش وزن اصولی همراه با ثبات وزن این است که از همان ابتدای کار رژیم غذایی خود را اصولی انتخاب کنید. کسانی که رژیم‌های غذایی سختی را انتخاب می‌کنند از همان ابتدای کار وزن زیادی را کم می‌کنند. اگر شما بخواهید این مسیر را ادامه دهید و رژیم‌ غذایی خود را بسیار محدود کنید عملاً غیرممکن خواهد بود و همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم هورمون‌های بدن واکنش شدیدی از خود نشان می‌دهند و شما به شدت احساس گرسنگی خواهید کرد و در نتیجه مجبور خواهید مجدداً غذای زیادی بخورید.

ورزش منظم

یکی از راهکارهای منظم و بسیار مفید برای ثبات وزن داشتن برنامه‌ای منظم برای ورزش کردن است. دلیل آن هم این است که ورزش باعث می‌شود سوخت و ساز بدن به میزان لازم افزایش پیدا کند. ورزش به سوزاندن کالُری در بدن کمک کرده و باعث تعادل انرژی در کل بدن می‌شود. تعادل انرژی یعنی میزان کالُری دریافتی با میزان کالُری مصرفی برابر باشد. بنابراین تعادل انرژی به معنای تعادل و ثابت وزن است.

برنامه غذایی منظم

برای داشتن رژیم ثبات وزن باید یک برنامه غذایی منظم داشته باشید. در برنامه غذایی خود به آرامی کالُری را کم کنید. این به شما کمک خواهد کرد زمانی که به وزن ایده‌آل خود رسیدید و قصد داشتید که ثبات وزن داشته باشید فقط مقدار بیشتری از آنچه در طول رژیم می‌خوردید کالُری مصرف کنید. در این مورد شما می‌توانید برای ثبات وزن و داشتن یک برنامه غذایی متناسب با شرایط شما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

برنامه غذایی منظم برای ثبات وزن

مصرف پروتئین را دست کم نگیرید

خوردن پروتئین زیاد باعث می‌شود اشتها کاهش احساس سیر بودن در شما افزایش پیدا کند. مصرف پروتئن برای داشتن ثبات وزن بعد از کاهش باعث می‌شود ترشح هورمون‌هایی که مربوط به گرسنگی هستند کاهش پیدا کند و ترشح هورمون‌های مربوط به سیری نیز افزایش پیدا کند.

خواب کافی

یکی از مواردی که باعث می‌شود کاهش وزن در افراد ثبات نداشته باشد نداشتن خواب کافی است. به همین خاطر دلیل افزایش میزان ترشح هورمون گرلین همین خواب ناکافی است. هورمون گرلین اشتها را افزایش می‌دهد که به آن هورمون گرسنگی نیز می‌گویند. اگر شما نیز خواب کافی ندارید باید هر چه زودتر این عادت را تغییر داده و خواب خود را کنترل کنید.

مدیر کیاوین
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X