حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دلیل زردی ناخن چیست و راه‌های درمان آن

زردی ناخن

یکی از سؤالات و البته مشکلات پرتکرار افراد این است که دلیل زردی ناخن چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟ این بیماری در میان زنان و مردان به صورت کاملاً مشابه رخ می‌دهد و ارتباطی با نوع جنسیت فرد ندارد. البته در خانم‌ها این عارضه ممکن است به دلیل استفاده از لاک ناخن نیز باشد و این به دلیل رنگدانه‌های مورد استفاده در لاک ناخن است.

از طرفی ناخن‌ها در رابطه با کل سلامت بدن نشانه‌های زیادری را به ما می‌دهند. تغییر رنگ ناخن‌ها به‌خصوص به رنگ زرد به این معنی است که قارچ‌ها یا باکتری‌ها آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. ناخن زرد حتی می‌تواند نشان از این باشد که فرد دچار بیماری جدی شده است مانند:‌ بیماری ریوی، داخلی، روماتیسم مفصلی که باید هر چه زودتر درمان زردی ناخن را جدی گرفته شود.

چرا زردی ناخن به وجود می‌آید؟

اگر بخواهیم از عامل‌های اصلی به وجود آمدن زردی ناخن شروع کنیم باید بگوییم که عامل‌های اصلی مربوط به کبد، ریه، کلیه هستند. بنابراین اگر فرد بخواهد یک چک آپ کامل داشته باشد باید از این مرحله شروع کند و نزد یک متخصص برود.

عامل دیگر می‌تواند رژیم غذایی نامناسب، ناسالم و نامنظم باشد که تغییر رنگ‌ ناخن‌ها را به دنبال خواهد داشت. کمبود کلسیم و ویتامین‌های اصلی علایم خود را در موها و ناخن‌ها نشان می‌دهند.

یکی دیگر از مواردی که افراد به آن بی‌توجهی می‌کنند رعایت بهداست و مراقبت از ناخن‌ها می‌باشد. ناخن مانند هر اجزای دیگر در بدن نیاز به مراقبت صحیح دارد و اگر نسبت به آن بی‌تفاوت باشید منحر به زردی ناخن خواهید شد.

اگر دقت کرده باشید افرادی که سیگاری هستند اکثراً ناخن‌های زرد دارند. سیگار کشیدن نیز باعث زرد شدن ناخن‌ها شده و هر چه زودتر باید چاره‌ای برای ترک سیگار بیندیشید.

در خانم‌ها نیز استفاده بیش از اندازه از لاک ناخن باعث می‌شود که اکسیژن کافی به ناخن‌ها نرسد و رنگ طبیعی ناخن‌ها تغییر کنند. یکی از دلایل دیگر زردی ناخن می‌تواند همین موضوع باشد. بنابراین از زدن مکرر لاک ناخن خودداری کنید.

زردی ناخن

عوامل دیگر که باعث زردی ناخن‌ها می‌شود شامل موارد زیر است:

  • کمبود اکسیژن و بیماری‌های ریوی
  • کمبود انواع ویتامین‌ها در بدن
  • بیماری‌های تیروئید
  • عفونت ریه
  • دیابت

چگونه از زردی ناخن پیشگیری کنیم؟

در اکثر مواقع برای خانم‌ها لکه‌ها و زردی ناخن به خاطر استفاده نامناسب از لاک‌ها می‌باشد. اگر پیشگیری‌های لازم را نداشته باشید از بین بردن این لکه‌ها و زردی ناخن کار بسیار دشواری خواهد بود و ممکن است درمان آن طول بکشد. بنابراین بهتر است قبل از به وجود آمدن چنین مشکلاتی کارهای مربوط به پیشگیری را انجام دهید.

تمیز کردن ناخن‌ها

یکی از راه‌های پیشگیری از زردی ناخن این است که با اسکراب‌های خانگی ناخن‌ها را تمیز کنید. قبل از زدن لاک می‌توانید این کار را انجام دهید اما در صورت مشاهده زردی بر روی ناخن اگر هر چه زودتر دست به کار شوید برای شما خیلی بهتر خواهد بود و کار به جاهای بسیار مشکل نخواهد کشید.

بعضی از خانم‌ها علاقه خاصی به تغییر مداوم رنگ لاک‌ها دارند. اگر شما هم از این دسته از خانم‌ها هستید بهتر است بعد از هر بار تغییر لاک، یک استراحتی به ناخن‌ها بدهید و به آن‌ها فرصت تنفس بدهید! همانطور که گفتیم این کار را می‌توان با استفاده از اسکراب‌های خانگی مانند ترکیب جوش شیرین و آب انجام داد. اما در صورت استفاده از لاک پاک‌کن حتماً به نوع آن دقت کنید.

زردی ناخن

بیس کوت (Base Coat) را دست کم نگیرید!

بیس کوت به نوعی محلول گفته می‌شود که یک لایه زیر لاک ناخن ایجاد می‌کند تا لاک روی ناخن به خوبی نگه داشته شود و همچنین باعث دوام لاک نیز می‌شود. همچنین بیس کوت باعث می‌شود که از تماس لاک رنگی با ناخن‌ها جلوگیری شود. این یک مزیت محسوب می‌شود، چرا که باعث جلوگیری از تغییر رنگ احتمالی و لک شدن ناخن‌ها می‌شود.

کلیدواژه : ناخن
مدیر کیاوین
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X